Studie / Nakladatelství Academia vydalo na konci října roku 2024 překlad textů francouzského historika Fernanda Braudela (1902-1985) publikovaný pod názvem Kolem Středomoří. Jsem rád, že jsem měl možnost napsat úvodní studii k českému vydání, jež nese název Fernand Braudel a jeho Středomoří a čtenář ji v knize nalezne na s.…
T. G. Masaryk ve Velimi
Studie / Masarykův projev konaný 23. června 1901 v obci Velim osm kilometrů severozápadně od Kolína je dodnes zajímavý nejen tím, že se odehrál v sídle vesnického charakteru (což nebylo při panoramatickém pohledu na Masarykovy četné proslovy uskutečněné v českých krajích zcela obvyklé).…
Recenze knihy o československých legionářích v Itálii. ALESSANDRO VOLPATO, Nazdar! La Legione Cecoslovacca in Italia nella Grande Guerra
Recenze / Roku 2023 byla v Itálii publikována zajímavá monografie o československých legiích na italské frontě a o diplomatickém pozadí jejich formování, která nese název Nazdar! La Legione Cecoslovacca in Italia nella Grande Guerra („Nazdar!…
Co potřebuje Evropa? Několik kritických poznámek k českému evropanství
Esej / „Evropa nám vyrůstá před očima“. Těmito slovy, psanými kurzivou, začínaly v prvních letech 21. století knížky z edice Utváření Evropy, úhledné publikace malého formátu v tmavomodré obálce, které se pěkně četly například ve vlaku, když za okénkem ubíhaly krajinné obzory a evokovaly evropský příběh.…
T. G. Masaryk ve středním Polabí: Devadesátá léta devatenáctého století
Studie / Střední Polabí náleželo na konci 19. a počátku 20. století k častým dějištím Masarykových regionálních přednášek. Vystoupení na různých místech českých zemí, jež se v posledním desetiletí 19.…
T. G. Masaryk v kraji českých bratří: Prázdniny v Klášterci nad Orlicí roku 1890 a další pobyty v podorlickém regionu (1888-1890)
Studie / Text Milana Scholze zavádí čtenáře do kraje, kde na sklonku středověku nalezla své první útočiště Jednota bratrská, skupina, jejíž činnost a učení Tomáš Garrigue Masaryk v knize Česká otázka označil za nejvlastnější jádro českých dějin.…
Tomáš Garrigue Masaryk a Nová Evropa z italského pohledu
Recenzní stať / Text Milana Scholze publikovaný v časopisu Střed/Centre (1/2023) pojednává o novém italském překladu slavné Masarykovy práce „Nová Evropa“. A zvláště pak o doplňujících studiích a textech, jejichž autorem je překladatel knihy a znalec Masarykova díla, italský historik Francesco Leoncini.…
K tradici českého prezidentství: T. G. Masaryk je trvalou výzvou pro skutečné státníky i sebestředné politikáře
Esej / Po první světové válce se stalo republikánské zřízení ve střední Evropě normou. Bez jakékoliv české sebestřednosti je třeba konstatovat, že ze srovnání tehdejších středoevropských republik vycházela ta československá, alespoň co se demokracie týče, nejlépe.…
T. G. Masaryk a idea republikánství aneb Jak se Československo stalo republikou
Esej / V době, kdy se TGM za první světové války na diplomatickém poli pustil do boje za vznik nezávislého Československa, ještě nepředpokládal, že nový státní útvar bude republikou a on jejím prvním prezidentem.…
Masarykovy myšlenky pro 21. století: rozhovor pro časopis ČAS
Rozhovor / Časopis ČAS publikoval rozhovor „Masarykovy myšlenky pro 21. století“. Interview bylo poskytnuto Milanem Scholzem předsedovi Masarykova demokratického hnutí Prof. Dr. Josefu Dolistovi a zabývá se významem Masarykova myšlení a odkazu pro dnešní dobu.…